Prezerwatywy oprócz ochrony przed nieplanowaną ciążą są jedynym środkiem, który w zdecydowanym stopniu chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza gdy mamy kontakty seksualne z osobami, co do których stanu zdrowia nie mamy 100 % pewności.

W dzisiejszych czasach możemy wybierać prezerwatywy pod względem producenta , rodzaju, rozmiaru czy materiału z jakich zostały wykonane. Owszem możemy kupić klasyczne kondomy, ale marki cały czas pracują nad ulepszeniem swoich produktów, o najbardziej naturalne odczucia w trakcie stosowania czy chociażby nad ich wytrzymałością.

Bezpieczeństwo stosowania– poprawnie założona prezerwatywa nie powinna pęknąć (o ile była dobrze przechowywana i nie jest przeterminowana). Jeśli dla kogoś nie jest to wystarczające bezpieczeństwo używania klasycznych gumek, to dla własnego komfortu psychicznego, polecam sięgnąć po prezerwatywy o grubszych ściankach lub ze środkiem plemnikobójczym. W przypadku tych pierwszych  że doznania z ich użycia mogą być nieco słabsze, właśnie przez zastosowanie grubszego lateksu.

Rodzaje prezerwatyw– z cieńkimi ściankami, z grubszymi ściankami, ze środkiem plemnikobójczym, prążkowane lub z wypustkami, lateksowe lub bez lateksu( jeżeli ktoś na uczulenie na lateks to te  będą idealne), przedłużające przyjemność ( hamujące przedwczesny wytrysk), smakowe, duże rozmiary XXL ( gdy członek jest zbyt duży na klasyczne prezerwatywy).

W przypadku stosowania prezerwatyw warto zadbać też o dodatkowe nawilżenie. Sprawdzą się tu zarówno żele na bazie wody jak i na bazie silikonu (zwłaszcza przy stosunkach analnych). Nie używajcie żadnych substancji oleistych jak np. olejów kokosowych czy olejków do masażu. Ich formuła uszkadza prezerwatywy i dodatkowo może przyczynić się do rozwoju bakterii.

Gdzie kupować? Prezerwatywy powinny być opatrzone logotypem CE, tylko produkty nim oznaczone odpowiadają europejskim normom jakościowym. Kolejną ważną kwestią jest oczywiście data ważności. Nie kupujcie prezerwatyw w kioskach,  gdzie mogą być narażone na promieniowanie słoneczne. Wybierajcie sprawdzone sklepy stacjonarne, apteki  lub sklepy internetowe.

Jak prawidłowo założyć prezerwatywę na członka? Przede wszystkim nie otwierać opakowania zębami gdyż można uszkodzić powierzchnię prezerwatywy. Czubek (miejsce na spermę) przed założeniem trzeba ścisnąć, aby pozbyć się z niego powietrza, wtedy na pewno nam nie pęknie podczas stosunku.  Jeśli okaże się, że prezerwatywa  została przyłożona do główki penisa złą stroną (rozwija się w drugą stronę), należy wtedy sięgnąć po nową.

Zdejmowanie prezerwatywy-  należy zachować higienę, zawiązać i wyrzucić zużyta gumkę do kosza ( nie do toalety!). Myjemy ręce oraz członka ze spermy, żeby nie przenieść pleminików na palcach. Higiena to podstawa, dbajmy o bezpieczny i przyjemny seks.